2012-03-17

Cowbird: socialinis tinklas - boutique'as

Lažinuosi, apie Cowbird girdėję nesate.
Net jeigu jūs ne iš tų žmonių, kurie mano, kad socialinis tinklas = Facebook, na ir kažkada dar buvo toks MySpace, bet tai ir viskas, greičiausiai neteko susidurti su šiuo įdomiu reiškiniu, kurio paskirties, tiesą sakant, nupasakoti keliais žodžiais nepavyktų niekaip.

Pats Cowbird sako, kad yra skirtas pasakoti istorijoms ir jomis dalintis. Bet "istorija" - gan plati sąvoka ir neabejoju, kad jums, kaip ir man, prieš akis neiškyla joks gyvas ir aiškus vaizdinys, iš kurio tuoj pat tampa aišku, kas gi čia per (karvia)paukštis.

Cowbird savo esme primena Facebook užrašus, kuriuose galima papasakoti kažką apie savo gyvenimą, tuomet pasidalinti su draugais, kurie gali skaityti tai ar komentuoti. Arba tinklaraštį, kuriame iš esmės irgi pasakojate, kas gi jums nutiko ar kokia įdomi mintis šovė galvon. Cowbird pradėjus istoriją, galite prie jos pridėti po vieną skirtingos medijos kūrinį: vieną nuotrauką, vieną garso takelį, vieną tekso bloką. Taip pat galite pridėti veikėjus (savo artimuosius, kitus cowbird vartotojus - panašiai kaip Facebook, Twitter ar G+ galite kreiptis į kitą vartotoją), vietą ir etiketes (tag'us). Na o kaip duotomis priemonėmis pasinaudosite, jau jūsų valia: galite pridėti nuotrauką ir įkalbėtą pasakojimą, galite parašyti kelis sakinius ar ištisą romaną.

Nieko ypatingo? Tai jau taip. Tačiau kai pagalvoji, dauguma soc. tinklų savo esme atrodo gerokai pertekliniai ir nereikalingi: Twitter siūlo jums daryti tą patį, ką galite daryti tinklaraštyje ar Facebook, tik sukišę savo mintis į 140 ženklų, Pinterest, kaip jau išsiaiškinome, siūlo dar vieną paveikslėlių talpinimo servisą (nes jų internete labai trūksta, ar ne?). Nepaisant to, šie soc. tinklai klesti. Iš tiesų, Cowbird irgi savaip įkvepia, o jo specifinis formatas yra kažkuo patrauklus.

Viena iš to priežasčių yra Cowbird dizainas. Jei koks Facebook tiesiog pasistengia, kad dizainas jums nekristų į akį ir sutelkia dėmesį į tą savo firminę mėlyną spalvą (beveik galėtų užpatentuoti Facebook blue, būtų kaip kad Yves Klein blue...), tai Cowbird yra apgalvotas ir nupoliruotas, blizgantis ir prašmatus puslapis, kurio kiekvienas kamputis yra išgražintas, o kiekvieną komandą seka koks nors efektas (kas vietomis erzina ir blaško dėmesį, nes kai paspaudi ant istorijos, kurią nori skaityti, laukti, kol Cowbird prasuks tau kelis atsitiktinius pavadinimus tam, kad galėtų sustoti ties tavuoju ir jį prašmatniai užkrauti - užknisa). Tuo pačiu Cowbird labai paprasta naudotis ir jis, skirtingai nei tokie jo giminaičiai kaip Tumblr, neapkrauna kompiuterio taip, kad naršyklė ima dvėsti kas porą minučių.

Iš esmės Cowbird, kaip, veikiausiai, bet kuris naujas socialinis tinklas gana pilnoje rinkoje, nepasiūlo nieko naujo. Kaip jau minėjau, tai, ką galima atlikti su juo, iš esmės galėtumėte daryti savo Facebook ar net tame pačiame Pinterest, leidžiančiame po kiekviena nuotrauka patalpinti tekstą.

Tačiau atrodo, kad nauji socialiniai tinklai dabar bando išsirankioti virtualiojo pasaulio razynkas ir, nusičiupę po kokią vieną, padaryti iš jos naują projektą. Jei Pinterest "razynka" yra nuotraukų albumo perkėlimas į atskirą erdvę, tai Cowbird yra nuotraukos+komentaro arba dienoraščio+nuotraukos socialinis tinklas. Tokie reiškiniai, veikiausiai, sunkiai nukonkuruos universalias dalinimosi informacija platformas, tokias kaip Facebook, tačiau akivaizdžiai leidžia pasišildyti po vartotojų dėmesio saulute.

Galų gale, daug ką lemia auditorija. Jeigu Facebook įsivaizduojame kaip soc. tinklą, kuris tinka ir Amerikos prezidentui, ir keturiolikmetei paauglei, o į kokį Google+ bent jau Lietuvos mastu subėgo savotiškas virtualusis elitas, Cowbird yra emocionalus, kiek nostalgiškas, pirmiausia apeliuojantis į jausmus ir siūlantis jaukiai pasisėdėti nedidelėje kompanijoje bei pasipasakoti asmeniškas istorijas.

Jei dar reikia argumentų, kodėl tai socialinis tinklas - boutique'as, nepamenu, kad būčiau kur mačiusi tokią registracijos sistemą: jūs paprašote pakvietimo, tada gaunate laišką nuo puslapio administratoriaus, kuriame ne tik papasakojama, kas čia per reikalas, bet ir pasiūlomos kelios istorijos, kurias jums gali būti įdomu paskaityti. Taip pat siūloma būtinai parekomentuoti savo įdomius draugus, kurie galėtų būti autoriais Cowbird: jų savarankiškai pasikviesti taip pat negalite.

Kokių istorijų gi galima rasti Cowbird? Dalis jų mane, alergišką lėkštam sentimentalumui žmogų, erzina. Jie primena paveiksliukus, iš kurių juokiasi Gay Seal. Kita vertus, ten galima rasti štai tokių linksmų kažkieno gyvenimo gabalėlių, kurių skaitymas atrodo kaip visai neblogas laiko stūmimo būdas. Galima ten rasti ir šiek tiek fotožurnalistikos. Na o aš papasakojau istoriją apie... balandį.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą